Psikolog ile Konuştuklarımız Gizli Kalır Mı?

Psikolog ile paylaştığınız her konu gizli kalır ve sizin dışınızda biriyle paylaşılmaz.

Psikolog ve Psikiyatr Arasındaki Fark Nedir?

Psikiyatr, üniversitelerin tıp fakültelerinden tıp doktoru olarak mezun olurlar ve tıpta uzmanlık sınavını kazandıktan sonra psikiyatri uzmanlık eğitimini tamamlayarak psikiyatr ünvanını alırlar. Psikologlar, üniversitelerin fen-edebiyat ya da sosyal bilimler fakültelerinin psikoloji bölümlerinden mezun olurlar ve psikolog ünvanını alırlar.

Psikoterapist olmak ise her iki meslek alanı için de mümkün olup, özel bir psikoterapi eğitimi ve sertifikası gerektirmektedir. Psikologların psikoterapi uygulayabilmesi için de klinik uzmanlık ve tecrübe edinmesi ön koşuldur.

Psikolog mu Psikiyatrist mi Tercİh Etmeliyim?

Genelde her iki uzmanlıkta işbirliği içinde çalışmaktadır. Herhangi birinden destek almaya başladığınızda, ihtiyaca göre psikoloğunuz ya da psikiyatristiniz sizi yönlendirecektir. İlaç ve psikoterapinin birlikte uygulandığı seansların başarısı daha yükselebilmektedir.

Hangi Noktada Psikoloğa Başvurmalıyım?

İçinde bulunduğunuz ruh hali artık sizi rahatsız etmeye başladıysa. Sosyal hayatınız, iş hayatınız veya aile hayatınız içinde bulunduğunuz durumdan olumsuz etkileniyorsa. Günlük en basit işleri bile yapmakta zorlanıyor ve artık hayattan eskisi gibi zevk alamadığınızı düşünmüyorsanız destek almanın zamanı gelmiş demektir.

En İyi Psikoloğu Nasıl Seçebilirsiniz?

En iyi psikolog diye bir şey yoktur. Destek almak istediğiniz duruma göre seçebileceğiniz uzmanlıkları olan psikologlar vardır. Örneğin: Depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak vbz. sorunlarla başvuruyorsanız bilişsel davranışçı terapi uygulayan psikolog en etkili psikolog olacakken, kişilik bozuklukları için bir destek almak istiyorsanız şema terapi uygulayan bir psikolog doğru seçim olacaktır.

Bir Seans Ne Kadar Sürer?

Bir seans 50 dakika sürmektedir. Seanslarımız sizlerin daha hızlı ilerlemesi için genellikle haftada bir defa yapılır.

Her Psikolog Terapi Yapabilir Mi?

Her psikoloji mezunu terapi yapamaz, terapi yapabilmesi için 4 yıllık psikoloji mezuniyetinin ardından 2 yıllık klinik psikoloji uzmanlığı yapması gerekir.

Psikolog İlaç Verir Mi?

Psikolog uzmanlığı gereği ilaç yazmaz, terapi (konuşma ve uygulamalar) yaparak sizin probleminizin çözümünü sağlar.